WIZYTA STOWARZYSZENIA SŁUŻB ANTYTERRORYSTYCZNYCH
W dniu 12.04.2025r, mury Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Szklarskiej Porębie gościły wyjątkowych prelegentów. Na zaproszenie dyrekcji, z wizytą do wychowanków przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Służb Antyterrorystycznych IZER – doświadczeni byli funkcjonariusze i operatorzy jednostek specjalnych. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży specyfiki pracy w służbach mundurowych, a w szczególności w tych najbardziej wymagających, jakimi są jednostki antyterrorystyczne.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, wprowadzającej w świat zadań i wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się polskie służby specjalne. Goście ze Stowarzyszenia IZER, posiadający bogate doświadczenie operacyjne, opowiadali o kulisach swojej dawnej służby, podkreślając, że praca ta to nie tylko akcja i adrenalina, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i ciągłe szkolenie.
„To nie jest praca dla każdego" – tłumaczył jeden z prelegentów, nawiązując do cech niezbędnych w tej profesji. „Wymaga niezwykłej odporności psychicznej i fizycznej. Musisz być gotów na ciągły rozwój, mieć w sobie ogromną dyscyplinę i co najważniejsze – bezwzględnie ufać swoim partnerom z zespołu. Sukces, a często życie, zależy od tej wzajemnej zależności, tego braterstwa broni."
Wychowankowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o szkoleniach, o potrzebie szybkiego myślenia i zdolności oceny sytuacji pod presją, a także o tym, jak ważne jest niezłomna psychika i opanowanie w sytuacjach kryzysowych. Przedstawiciele IZER podkreślali, że służba w jednostkach specjalnych to misja, której głównym celem jest zapobieganie aktom terroru i ochrona ludzkiego życia. „Pomimo ogromnych wyzwań i ryzyka" – mówił inny z gości – „służba ta daje poczucie głębokiego sensu i realnego wpływu na bezpieczeństwo kraju i jego obywateli. Satysfakcja z udaremnienia zagrożenia jest nieporównywalna z niczym innym."
Spotkanie miało formę otwartej dyskusji, podczas której młodzież mogła zadawać pytania dotyczące zarówno aspektów praktycznych służby, jak i ścieżki kariery w formacjach specjalnych. Goście chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, demitologizując pewne aspekty pracy, a jednocześnie podkreślając wysokie standardy moralne i etyczne, jakimi kierują się funkcjonariusze.
Podczas dyskusji poruszono również temat możliwości rozwoju osobistego i zdobywania nowych umiejętności poprzez udział w różnego rodzaju szkoleniach i obozach. Przedstawiciele Stowarzyszenia IZER wspomnieli o organizowanych przez siebie obozach treningowych, które, choć nie są bezpośrednią ścieżką do służb, pozwalają sprawdzić swoje możliwości, przełamać bariery, nauczyć się pracy w grupie i podstawowych umiejętności przetrwania czy taktyki. Podkreślili, że takie inicjatywy mogą być cennym doświadczeniem dla młodych ludzi, ucząc dyscypliny, samodzielności i odpowiedzialności – cech ważnych w każdej dziedzinie życia.
Wizyta Stowarzyszenia Służb Antyterrorystycznych IZER w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Szklarskiej Porębie była cenną lekcją dla wychowanków. Pokazała wymagającą, ale dumną ścieżkę życiową, opartą na służbie innym i poświęceniu dla wspólnego dobra. Być może dla niektórych z młodych ludzi, którzy słuchali z uwagą, była to iskierka inspiracji do przemyśleń nad własną przyszłością i rolą, jaką mogliby odegrać w społeczeństwie, stawiając na wartości takie jak odwaga, dyscyplina i odpowiedzialność.
