POZNAJEMY ZABYTKI REGIONU – SZKLARSKA PORĘBA

16 maja 2022 r. nasi uczniowie w ramach programu autorskiego pani Izabeli Chlebuś-Jóźwik „101 zabytków Dolnego Śląska” i zajęć bibliotecznych związanych z literacką historią Szklarskiej Poręby prowadzonych przez panią Martę Skarbek uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej mieli możliwość zwiedzenia zabytków na szklaku Szklarska Poręba Średnia – Szklarska Poręba Górna.

Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od domu słynnych pisarzy Carla i Gerharta Hauptmannów, następnie udali się na teren Kościóła pw. Bożego Ciała, gdzie mogli podziwiać malowidła wykonane przez Wlastimila Hofmana oraz nieco dalej zapoznali się z twórczością  Jana Sztaudyngera w paku poświęconym jego pamięci znajdującym się przy Szkole Podstawowej. Wycieczka zakończyła się pod zabytkowym Młynem Łukasza w Szklarskiej Porębie Górnej. Z ciekawostkami na temat poznanych przez uczniów miejsc można zapoznać się na blogu biblioteki szkolnej MOW.

Kolejna wycieczka z cyklu miała miejsce 19 maja 2022 uczniowie zapoznali się z literacką historią Szklarskiej Poręby podczas zwiedzania miejsc związanych z literaturą. Tym razem poza Muzeum znajdującym się w Domu Hauptmannów nowi wychowankowie MOW mieli okazję obejrzeć architekturę Norweskiej Doliny oraz Kościół w Szklarskiej Porębie Dolnej. Zajęcia w terenie przyczyniły się do utrwalenia wiadomości z epok literackich – starożytności i średniowiecza.