MIKOŁAJKI
Święty Mikołaj znany jest przede wszystkim jako przyjaciel dzieci i ich, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami. W dniu św. Mikołaja grzeczne dzieci dostają mnóstwo prezentów, a te niegrzeczna… rózgi. Zwyczaj wręczania prezentów w dzień św. Mikołaja prawdopodobnie narodził się w Niemczech, do Polski przybył on w XIX wieku, gdzie kultywowany był przede wszystkim na Śląsku, ziemi lubelskiej, krakowskiej i Mazurach.
Zwykło się przyjmować, że Św. Mikołaj odwiedza dzieci w towarzystwie aniołka z dzwoneczkiem i diabła, pytał dziecko, czy znają pacierz, potem rodzice mówią Mikołajowi, czy dziecko było grzeczne, a na koniec swojej wizyty Mikołaj wręczał prezenty lub rózgę. Dzieci z całego świata piszą listy do św. Mikołaja, które adresują w różny sposób, do Laponii, Szwecji albo na biegun północny, czasami dzieci piszą tylko „do Świętego Mikołaja”, wierząc, że list w magiczny sposób i tak dojdzie do adresata.
Nie wiadomo dokładnie, gdzie mieszka św. Mikołaj. Podobno gdzieś na czubku świata, bo tam jest blisko nieba. Osoba św. Mikołaja i legendy z nim związane w pewnym stały się też częścią tradycji bożonarodzeniowej. W Skandynawii wierzy się, że św. Mikołaj w Boże Narodzenie przybywa na Ziemię i roznosi prezenty wszystkim dzieciom na świecie podróżując w magicznych saniach zaprzęgniętych w renifery.
NASZE SZKOLNE MIKOŁAJKI
W naszej palcówce, jak co roku, Mikołajki były bardzo słodkie. Nasi uczniowie, kształcący się w zawodzie kucharz przygotowali wspaniałe ciasteczka i babeczki, które mieliśmy okazje skosztować 6 grudnia – w dniu imienin św. Mikołaja.
W ten dzień odwiedził nas również starosta powiatu jeleniogórskiego pan Krzysztof Wiśniewski wraz z sekretarzem panią Ewą Lijewską – Małachowską, którzy wręczyli naszym wychowankom prezent w postaci sprzętu fryzjerskiego niezbędnego do zajęć praktycznych w zawodzie fryzjer, który realizują nasi wychowankowie w ramach branżowej szkoły I stopnia.